Vetřelec v chaloupce

Když se nám kuny zabydlí v obydlí, je to docela problém. V noci totiž velmi rády a velmi hlučně řádí. Dupáním a boucháním nás budí a straší. Někdy to vypadá, že půdu prohlíží zloději, jindy máme pocit, že v chalupě jsou zlí duchové. Šelmičky jsou ovšem aktivní i mimo dům. A nestačí jim pár vajec. Jsou to predátoři, a také se tak chovají. Klidně nám vybijí za noc všechny slepice. Dostanou se k nim i malou škvírou. Troufnou si i do králikárny na malé králíčky. Pokračování bývá na dvoře či v garáži, kde jim „voní“ kabely v autech. S oblibou je rozkoušou. Ničí i různé druhy izolací, když si razí cestu k další kořisti.
kuna lesní
Při tom všem umí ošklivě zaneřádit svým páchnoucím trusem nejen půdu ale i okolí domu. Nacházíme zde i zbytky jejich kořisti. Že před nimi utíkají myši, to bývá pro obyvatele postiženého domu jen chabou útěchou. Co s nimi? Válčení s kunami je zdlouhavé a výsledek není jistý. Jakým účinným způsobem s nimi zkusit bojovat? Není to jednoduché, ale dá se to s trochou štěstí zvládnout i vítězně!
 odpočinek kuny
Zkusíme se dobře opevnit
Odříznout všechny možné přístupové cesty, aby se nám v domě nemohly usadit. Tato prevence je vždycky jednodušší než vetřelce z obydlí vyhánět. Dovnitř se tyto hbité potvůrky umí dostat i skutečně malým otvorem. Musíme velmi pečlivě prohlédnout střechu i zdivo. Všechny škvíry pořádně opravit, všechny otvory utěsnit. Ty co potřebujeme (například k větrání), ty opatříme spolehlivým ochranným pletivem.
 
Zkusíme pachové a zvukové zbraně
Těmto malým řádícím šelmičkám vadí některé zvuky a pachy. Můžeme vyzkoušet některý přístrojů vydávajících ultrazvukové signály. Někdy ovšem stačí jim na půdě pustit večer staré rádio. Další možností je přimět opustit naše stavení jsou zbraně pachové. Buď zakoupíme nějaký speciální sprej nebo pachové tyčinky. Zkusit můžeme i rozházet na půdě vlasy, psí chlupy či naftalínové kuličky. Prý to také může zabrat.
 
Zkusit past
Poslední možností je nasadit past. Uchystat vhodnou návnadu ovšem také není lehkým úkolem. Kuna je vybíravá. Nejlepší je prý použít vejce, třešně nebo také šípky. Pokud kunu lapíme, musíme ji vypustit od našeho domu hodně daleko!

Publikováno v Nezařazené