Není kufr jako kufr

Pomalu přichází doba dovolených. A přemýšlení, co všechno zabalit. A také do čeho to zabalit! Výběr různých zavazadel je v obchodech opravdu velice pestrý. Je potřeba se rozhodnout pro to, které je pro naši cestu nejvhodnější. Když vybereme to pravé, může nám to balení i cestování hodně usnadnit! Na co se při jeho pořizování zaměřit?

přivázaný kufr

Z jakého je materiálu

Materiál zavazadla je při výběru dost důležitý. Batohy a cestovní tašky z textilu je nejvhodnější používat na pobyty sportovního charakteru a dovolené akčnější. To oceníme různé batohy a batůžky na záda, které nám umožňují mít volné ruce. Tato zavazadla mívají také různé šikovné kapsy a kapsičky, velice praktické je upravování potřebné velikosti pomocí zipů. To ocení ti z nás, kteří chtějí na cestách nakupovat. Mohou si pořídit tzv. expandabilní kufr.
kombinační zámek zavazadla
Ten pomocí zipu zvětší až o čtvrtinu. Z plastu jsou vyráběny hlavně kufry, které jsou „klasikou“ pro pobytové dovolené v hotelu, odkud neprovádíme přesuny na další místa. Věci si jen vybalíme a při odjezdu zase zabalíme. Z plastů bývají nejčastěji i kolečka, která manipulaci s kufry při cestě usnadňují. Oblíbenými kufry jsou tzv. skořepiny, vyrobené z tvrdého plastu, ve kterých můžeme převážet i věci křehčí. Jsou odolné nárazům a také do nich „nezateče“. Tradičním materiálem je kůže. Z té si můžeme zakoupit zavazadla různého použití. Velký kufr, tašku i malý batůžek. Materiály se na zavazadlech, samozřejmě především z praktických důvodů, také různě kombinují.

kombinační zámek zavazadla

Jakou má velikost

Výběr velikosti zavazadla se odvíjí především od délky naší cesty a pobytu. Na kratší výlet či prodloužený víkend (na 2 až 4 dny) stačí většině z nás zavazadlo menší, velikosti do 55 centimetrů. Pokud cestujeme letadlem, můžeme takové brát i na palubu. Pro delší pobyty (týden a delší), kdy je potřeba zabalit více věcí, volíme velikosti až 80 centimetrů. V případě, kdy vyrážíme na rodinnou dovolenou, je takových kufrů nebo cestovních tašek potřeba hned několik!

 

Jakou má hmotnost

Kufry si raději vždy pro kontrolu převážíme, pokud se chystáme s nimi letět. Maximální váhu určuje vždy konkrétní letecká společnost. Většinou je to 15 až 20 kilogramů.