Geotextilie pod bazén chrání jeho dno před poškozením a plísněmi

Jaro pomalu končí a nadcházející letní dny se hlásí delším a intenzivnějším slunečním svitem. A to je vhodný okamžik nainstalovat na zahradě bazén. A nemusí být zrovna obrovský, postačí klidně kruhového půdorysu, o průměru, řekněme čtyři metry.

Pořizujeme zahradní bazén

Zvolte vhodný rozměr – i s malým bazénem si lze užít spoustu zábavy, není sice určený přímo pro plavání, ale na osvěžení s ledovým drinkem, s vanilkovou či pistáciovou zmrzlinou rozhodně postačí. A máte-li určité pochybnosti o rozměru, resp. průměru kruhového bazénu, běžte si jej prohlédnout do kamenného obchodu, kde jej vystavují. Pokud takovou možnost nemáte, může alespoň orientačně posloužit vyznačený rozměr na zahradě např. kolíky zatlučenými do země.

holčička ve vodě

Vyberte místo nejlépe na přímém slunci – bazén nebude dobře plnit svou funkci, pokud bude někde ukrytý pod vzrostlým stromem. Umístit byste jej měli na přímé slunce, mimo dosah stínů z okolních budov a vedle něj instalovat solární sprchu se zásobníkem na 30 litrů. Teplá voda na sprchování, ohřátá sluncem zdarma, jistě přijde vhod.

Připravte terén – před pokládkou bazénu musíte mít již připravené podloží, dostatečně zpevněné, zarovnané precizně do roviny a zbavené kamínků, stavební suti, větví a dalších předmětů. Ideální povrch, na který budete bazén pokládat, by měl být z proseté zeminy nebo křemičitého či kopaného písku. Zrna zeminy i písku musí být skutečně velmi drobná a na tuto vrstvu pak položíte speciální geotextilní ochrannou podložku.

voda v bazénu

Využijte geotextilní podložkygeotextilie pod bazén se pokládají jako bezpečnostní prvek před poškozením dna, před prorůstáním kořenů trav a stromů a před tvorbou hniloby, plísní a hub. Podložka pod bazénem vám zároveň usnadní práci při zazimování a úklidu bazénu, kdy nebude nutné pracně čistit dno od zeminy, plesnivých map a hnilobných zárodků.