Bydlení v mobilním domě bude levnější, než v městském bytě

Úspěch prodeje mobilních domů spočívá v několika základních věcech. Především se dnes jedná o pokročilejší technologie výroby a mnoho těchto staveb je koncipováno jako celoroční, s důkladným zateplením. Uvnitř ani nepřipomínají mobilní objekt, spíše se podobají nízkoenergetickým bungalovům, a jakmile je umístíte na své místo, např. na základovou desku, mnohdy ani nepoznáte, že byl dům montován někde ve výrobní hale.

koupelna v mobilním domě

Další zásadní výhodou tohoto řešení je cena. Stěží někde pořídíte levnější dům, a pokud ano, zas půjde o podobnou alternativu v obdobném duchu. Samozřejmě velmi záleží na vybavení, velikosti a konstrukci objektu, takže se ceny jednotlivých modelů budou lišit, ale když se zaměříte na současné ceny městských bytů v menších městech s počtem obyvatel kolem 50 tisíc, a porovnáte je s těmi nejexkluzivnějšími mobilními domy, zjistíte, že ceny bytů jsou ve stejné kategorii mnohem vyšší.

zahrada u mobilního domu

Exkluzivní mobilní dům v podstatě ani nerozeznáte od klasické nízkoenergetické dřevostavby, některé objekty mohou mít i sedlovou střechu, a vnitřní vybavení a dispozice i velikost obytné plochy vám může vyrazit dech. Proč tedy bydlet ve městě a ještě k tomu v předraženém bytě? Nemluvě o tom, že nemáte žádnou zahradu, žádné soukromí a hlavně klid.

Další důležitá věc jsou náklady na bydlení. Jakmile si koupíte byt, začnete ihned hradit nemalé poplatky – do společného fondu oprav, na centrální vytápění a zásobování teplou vodou, takže nebudete mít možnost prakticky ovlivnit snížení spotřeby energií, snad jen u elektřiny či zemního plynu na vaření. U mobilních dřevostaveb máte mnohem širší možnosti. Dům je možné osadit fotovoltaikou a hlavně vytápět dřevem. Vytápění je vždy nejvyšší položkou v rodinném rozpočtu a topíte-li dřevem, ušetříte velké peníze. Připočtěte si k tomu ještě vlastní studnu, vlastní septik a sporák na propan-butan, který je výhřevnější a levnější, než zemní plyn (plus pevná měsíční sazba), a vaše úspora nebude rozhodně zanedbatelná.