Světelné vánoční „šílenství“

Není to tak dávno, kdy i k nám dorazila módné vlna, která svou pouť odstartovala kdesi v Americe. Nejprve se objevilo pár žároviček, které osvětlovaly část domu. Těch přibývalo a pokračovalo přes hrubé obrysy stavení až po nasvětlení různých detailů a obrazců. A nezůstalo u světelných efektů jen na domech. Přibyly osvětlené stromečky, následovaly postavičky zvířátek a nakonec na zahradách zaparkovaly svítící saně Santa Clause. Někdy se světelné efekty autorovi podaří, jinde budí úsměv. V každém případě se však jedná o snahu se zviditelnit, vytvořit atmosféru a potěšit kolemjdoucí. Chcete svůj domek také vyzdobit?

vánoční dům

Jak na světelné efekty?

Když začnete plánovat a promýšlet umístění žároviček uvědomte si jednu základní a zásadní věc. Všechny světýlka, jsou napájeny elektrickým proudem. Bez ohledu na tarif, ve kterém vám elektřinu dodavatel poskytuje, vždy jde o nemalou finanční zátěž. Pokud tedy nechcete, aby vás Osvětlení domku finančně zruinovalo, musíte svou aktivitu omezit na pár žárovek, nebo si pořídit světýlky v technologii LED.
vánoční osvětlení domu

Klasická žárovka, případně halogenová žárovka si vezme za hodinu svícení v průměru kolem 40W. Použijete-li dejme tomu pouze 20 žárovek, spotřebujete 0,8kW každou hodinku. Bude-li váš domek svítit dejme tomu od sedmnácté hodiny do dvacátétřetí, každý den vám natočí na elektrické hodiny skoro 5kW. V přepočtu na peníze se jedná o přibližně 750 Kč za jeden měsíc Vánoční atmosféry.  

Co se týká spotřeby energie a světelného efektu jsou LED žárovečky, řetězy či pásky daleko úspornější. Daleko lépe odolávají i povětrnostním vlivům. Jsou tak říkajíc téměř nezničitelné a vydrží vám bez problému dlouhá léta. Vyšší pořizovací náklady se vám během roku dvou určitě vrátí.
vánoční ozdobení domu

Montáž

Při montáži osvětlení si rovněž uvědomte, že i LED technologie vyvíjí teplo. To znamená, že kolem osvětlení vám bude odtávat sníh, voda může zatékat, kam nemá. Myslete na tento fakt zvláště v místech, kde budete vzájemně propojovat vodiče jednotlivých úseků osvětlení.

Veškeré spoje kabeláže by mělo odpovídat normám ohledně voděodolnosti. To se samozřejmě týká i osvětlování figur na zahradě. Mějte na paměti, že Vánoce budete mít v pohodě, pokud se vyhnete v přípravách na ně zbytečným chybám.

Rada na závěr. Při pořizování osvětlení, čtěte pozorně návody na instalace a raději dejte přednost kvalitnímu sortimentu před pofiderním zbožím z různých tržnic.