Čím oplotit zahradu okolo domu

V současné době je nejčastějším materiálem, ze kterého lze vyrobit plot přesně na míru danému prostředí, dřevo. Dřevěné ploty jsou nejen ekologickým řešením, ale pro svůj přírodní vzhled dokonale splynou s okolní přírodou. Nezdobí už dneska jen zahrady u rodinných domků na vesnicích či u horských chat. Ale mnohdy ho lze zahlédnout u domů v zástavbě větších měst.

Laťkový plot

Snad jedinou nevýhodou tohoto oplocení je jeho nepříliš dlouhá životnost a nutnost pravidelné údržby a natírání. Vybírat je možné ze široké škály druhů, rozměrů i barevných odstínů dřeva. Častým řešením a po dlouhá léta neměnným, je drátěné pletivo, které se pro svoji cenovou dostupnost  na ploty používá. Je to klasika, kterou se oplocují zahrady i větších rozměrů. Pletivo sice nenadělá moc parády, ale zase zabezpečí pozemek rychle a levně. Životnost těchto plotů je vcelku dlouhá. A protože nepůsobí příliš esteticky, je možné v pozdější době před něho vysázet živý plot. Nejenže bude skýtat hezčí pohled, ale poděkuje vám i ptactvo, které si na bobulích stálezelených keřů rádo pochutnává během zimních měsíců.

Dům a oplocená zahrada

Snad nejméně esteticky přitažlivými, zato ploty s dlouhou životností, jsou plastové. Ve většině případů jsou na jejich výrobu použité PET láhve, což umožňuje jejich nízkou cenu. K dobru jde připočítat i barevná stálost a téměř nulová starost o jejich údržbu. Přestože pro někoho je použitý materiál nepřijatelný, při dobré volbě ho lze výběrem patřičného barevného odstínu dokonale spojit s barevností domu. I zahradního vybavení. Betonovým plotům se ne nadarmo říká, že jsou na celý život. Často bývají vystavěny na odlehlých pozemcích, na kterých účinně ochrání majetek a zajistí maximální pocit soukromí. Tyto ploty vyžadují náročnější výstavbu, což sebou nese vyšší pořizovací cenu. V průběhu času jejich majitelé ocení velkou přednost. A to jsou nulové náklady na údržbu. Nabízeny jsou dílce v různých provedeních, vzorech. A co je důležité, i v mnoha barevných odstínech. Nejvyšší pořizovací cenu mají ploty kovové. Pro svůj luxusní vzhled se často využívají k oplocení moderních budov, protože je lze dokonale esteticky sladit s jejich fasádou.